Zmienili wieżowce w elektrownię słoneczną i nie martwią się o ceny prądu.

Jak donosi serwis Świat OZE, wrocławski eksperyment po ponad roku funkcjonowania ocenić można jako sukces. Ilość energii jest o 10 procent większa od pierwotnie zakładanej. Dzięki zastosowaniu paneli do atmosfery nie trafiło 557 ton dwutlenku węgla.

Bilans ekonomiczny też jest zadowalający, dlatego na pewno na tym nie poprzestaniemy. Planujemy rozbudowę elektrowni i kolejne projekty ekologiczne.

– mówi Józef Śnieżek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe cytowany przez portal.

Trzy tysiące baterii zainstalowanych na dachach pozwoli na obniżenie rachunków za prąd 15 tysiącom mieszkańcom stolicy dolnego Śląska. Moc elektrowni to blisko 0,75 MW. Energia odnawialna – rocznie to 700 tys. kWh – zostanie użyta do oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych – donosi Wroclaw.pl. Oszczędności będą spore – opłata za elektryczność ma być niższa o około 335 tysięcy złotych. Inwestycja kosztowała 4,2 miliony złotych. 2,5 miliona złotych Fundusz Ochrony Środowiska przekazał w ramach pożyczki, 1,7 miliona złotych jako dofinansowanie.

 

więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24685576,zmienili-wiezowce-w-elektrownie-sloneczna-i-nie-martwia-sie.html#s=BoxOpLink

You must be logged in to post a comment Login

Komentarz