W Hamburgu powstał innowacyjny magazyn energii

W Hamburgu powstaje innowacyjna instalacja, magazynująca energię w formie ciepła w specjalnej skale. Według inwestora odpowiedzialnego za inwestycję, technologia ta jest potencjalnym rozwiązaniem problemu magazynowania nadwyżek energii z OZE.

solar-panels-2168757__480fot. pixabay.com

Instalacja budowana przez firmę Siemens Gamesa Renewable Energy zawiera 100 ton odpowiedniej wulkanicznej skały, przywiezionej z Norwegii. Elektryczne grzałki ogrzewają powietrze do temperatury rzędu 600 stopni, po czym jest ono wtłaczane do izolowanego termicznie pomieszczenia, zawierającego skalne kruszywo i ogrzewa je. Magazyn opróżnia się, przetłaczając przez niego zimne powietrze, które ogrzewa się od skały, a następnie oddaje ciepło w wytwornicy pary, napędzającej klasyczny turbozespół.

Antonio de la Torre – główny inżynier firmy przypomniał, że największe dzisiejsze wyzwanie energetyki, to właśnie magazynowanie energii uzyskiwanej z wykorzystaniem OZE, bo źródła odnawialne nie zawsze produkują ją wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Celem instalacji powstającej w Hamburgu ma być zademonstrowanie, że ta technologia działa i może być zastosowana na wielką skalę.

Rozwiązanie jest skalowalne, a przy odpowiednio dużej skali jest to wielokrotnie tańsze rozwiązanie niż stosowanie baterii.

Przedstawiciele Siemens Gamesa widzą perspektywy rozwoju nie tylko w magazynowaniu energii elektrycznej z OZE. Inżynierowie firmy wskazują, że jest to także rozwiązanie dla instalacji przemysłowych, wytwarzających duże ilości ciepła odpadowego, jak np. huty czy dla zamykanych elektrowni opalanych węglem, gdzie skalny zasobnik ciepła zastąpiłby część węglowego kotła. Natomiast najdroższa część każdej elektrowni – czyli turbozespół może dalej pracować. Oznacza to duże ograniczenie kosztów budowy magazynu. Zasilanie sieci ciepłowniczych to także potencjalne pole zastosowań.

Źródło: https://www.energetyka24.com/niemcy-zakonczyli-budowe-innowacyjnego-magazynu-energii-w-hamburgu

 

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *