Ustawa o elektromobilności podpisana przez Prezydenta. I co teraz?

W dniu 5 lutego 2018 miało miejsce podpisanie przez prezydenta Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

 

electric-car-1458836_1920

Podpisana przez Prezydenta Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych to krok milowy w drodze do niskoemisyjnego transportu w Polsce. To bardzo ważny akt prawny, a konieczność jego uchwalenia wynika zarówno z konieczności implementacji prawa europejskiego, jak i potrzeby uregulowania rynku paliw alternatywnych w Polsce mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA). 

Ustawa w obecnym kształcie budzi jednak wątpliwości interpretacyjne, dlatego tak ważne są zapewnienia wiceministra energii Michała Kurtyki, który poinformował, że resort będzie obserwował odpowiedź rynku, co przełoży się na potrzebne zmieny i uzupełnienia regulacji.

– Dialog z sektorem to jedyny sposób, by wypracować najlepsze rozwiązania prawne i organizacyjne, przyczyniające się do dynamicznego rozwoju tego rynku w Polsce – dodaje Mazur.

Celem ustawy tej jest uregulowanie rynku paliw alternatywnych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem energii elektrycznej i gazu ziemnego. Akt ten ma rozwiązać m.in. problem braku infrastruktury w aglomeracjach, na obszarach gęsto zaludnionych oraz wzdłuż transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych. Pozwoli to na swobodne przemieszczanie się pojazdów napędzanych tymi paliwami. Ustawa stworzy system regulacyjny umożliwiający budowę do 2020 roku publicznej infrastruktury ładowania EV, a także tankowania pojazdów CNG i LNG. Inwestycje te mają się przyczynić do rozwoju transportu nisko- i zeroemisyjnego, co doprowadzi m.in. do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Więcej informacji znajdziecie na www.wysokienapiecie.pl/8417-ustawa-o-elektromobilnosci-podpisana-przez-prezydenta-co-oznacza.

 

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *