Triggo – czy będzie gwiazdą współczesnej, polskiej motoryzacji?

Triggo – innowacyjna koncepcja pojazdu ekologicznego i elektrycznego, które powstało z połączenia cech motocykla i samochodu. Świetnie odnajduje się w ciasnych przestrzeniach miejskich oraz korkach. Kluczową jego cechą jest podwozie o zmiennej geometrii.

triggofot. triggo.pl

Koncepcja pojazdu pojawiła się w 2010 roku jako rozwiązanie problemów komunikacyjnych jego twórcy, który wielokrotnie przemieszczając się samochodem tkwił w korkach, a pokonanie trasy motocyklem przebiegało o wiele sprawniej. Dodatkową zaletą miało być łatwe parkowanie Triggo, gdyż jest on niewielkim pojazdem, a dzięki temu można go zmieścić w przestrzeni podobnej jak motocykl.

Istota koncepcji pojazdu oparta jest na dwóch trybach jego funkcjonowania i eksploatacji – drogowym i manewrowym. W trybie drogowym przednie koła pojazdu rozsuwają się na szerokość typową dla niewielkich samochodów miejskich. Pozwala to na osiągnięcie większej prędkości poruszania się pojazdu, a jednocześnie zachować stabilność na drodze. Tryb manewrowy przeznaczony jest do poruszania w korkach oraz do parkowania. Po przejściu w ten tryb szerokość pojazdu zmniejsza się do 86 cm co pozwala na sprawne poruszanie się pomiędzy samochodami stojącymi w korkach.

Jak twierdzą twórcy pojazdu kompaktowe rozmiary i wysoka mobilność Triggo pozwala myśleć również o jego zastosowaniu jako pojazdy specjalistyczne np. jako transport ratowników medycznych, krwi, pojazdy interwencyjne służb porządkowych, ochrony, poczty, kurierów oraz dostawców towarów i usług.

Na rzecz rozwoju projektu powstała spółka TRIGGO SA. Firma pozyskała w formie grantów oraz wkładu od inwestorów prywatnych środki finansowe w kwocie 26 mln i planuje na przełomie roku debiut na warszawskiej giełdzie New Connect. Triggo to projekt realizowany w całości przez polską myśl techniczną.

 

Źródło:

http://ekorynek.com/index.php/eko-moto/253-triggo-wschodzaca-gwiazda-polskiej-motoryzacji

http://triggo.pl

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *