Mamy się czym pochwalić! Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej skonstruowali samolot solarny!

Samolot solarny – pierwszy w Polsce autorstwa żaków – stworzył zespół AGH Solar Plane, liczący ok. 50 osób. Maszyna ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 3,8 metra, waży tylko 5 kg i może osiągnąć prędkość ok. 50 km/h, w zależności od warunków pogodowych. Samolot w ciągu dnia czerpie energię z 48 paneli fotowoltaicznych umieszczonych na skrzydłach. Ich moc wynosi od 150 do 180 W, co w pełni pokrywa zapotrzebowanie w czasie lotu. Jednocześnie panele magazynują energię w bateriach litowo-jonowych, dzięki czemu maszyna może wzbić się w powietrze także nocą czy przy zachmurzonym niebie.

 5d2606934ac7f_p

Konstrukcja jest bezzałogowa, a studenci mogą nią sterować z ziemi dzięki systemowi First Person View. Na samolocie została umieszczona kamera, która poprzez nadajnik transmituje obraz do operatora. Pilot, który kontroluje lot jest w stanie zobaczyć wszystko, co dzieje się przed maszyną dzięki okularom do wirtualnej rzeczywistości.

pelny tekst i relacja wideo dostępna tutaj: https://gazetakrakowska.pl/krakow-studenci-akademii-gorniczohutniczej-skonstruowali-samolot-solarny-wideo-zdjecia/ar/c1-14266343

You must be logged in to post a comment Login

Komentarz