Krakowianie coraz chętniej inwestują w OZE

Eksperci i urzędnicy miejscy prognozują, że zainteresowanie pompami ciepła, ogniwami fotowoltaicznymi i innymi ekologicznymi rozwiązaniami będzie rosnąć.

poland-1449357_1920fot. pixabay.com

Blisko 1600 wniosków o dofinansowanie złożyli w 2016 roku krakowianie, chcący zainstalować w swoich domach odnawialne źródła energii. Ewa Olszowska-Dej dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UM podkreśla,że wzrasta świadomość mieszkańców w tej dziedzinie. Dr inż. Mirosław Janowski z AGH prognozuje natomiast, że zainteresowanie instalacją takich urządzeń jak np. ogniwa fotowoltaiczne czy pompy ciepła będzie rosnąć.
OZE w Krakowie to temat niełatwy. Energia z Wisły jest w znacznej części wykorzystana przez istniejące stopnie wodne. Wykorzystanie energii wiatru nie wchodzi w grę, bo w Krakowie jest bardzo niska wietrzność. Dr Mirosław Janowski (AGH) zwraca również uwagę na brak możliwości wykorzystania biomasy. Sugeruje on, że pozostaje nam wykorzystanie słońca, a także pomp ciepła, choć te ostatnie potrzebują do swojego działania energii elektrycznej, a co za tym idzie nie do końca poprawnym jest klasyfikowanie ich do OZE.
W jakim zatem stopniu energia odnawialna jest wykorzystywana w Krakowie? Szacuje się, że jest to zaledwie około 2 proc, ale prognozy przewidują w tym zakresie wzrost. Stopniowy wzrost zainteresowania OZE swoje potwierdzenie znajduje również w statystykach krakowskiego magistratu.
Warto przypomnieć, że wykorzystanie OZE zostało ujęte w Planie gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Kraków. Jako cel określono zwiększenie udziału „zielonej” energii w ogólnym bilansie energetycznym do poziomu 2,3 proc. w 2020 roku oraz do 3,5 proc. w 2030 roku.

Źródło i więcej szczegółów: https://dziennikpolski24.pl/coraz-wiecej-krakowian-inwestuje-w-odnawialne-zrodla-energii/ar/11898245

You must be logged in to post a comment Login

Komentarz