Klaster Zrównoważona Infrastruktura

Klaster Zrównoważona Infrastruktura jest to największy w Polsce klaster propagujący i wdrażający dostępne cenowo energooszczędne technologie budowlane, od 2016 uznany przez Ministerstwo Rozwoju jako Krajowy Klaster Kluczowy. W jego skład wchodzi ok. 100 podmiotów, w tym największe  krakowskie uczelnie jak: AGH, PK,  UJ. Członkami klastra są również miasta: Niepołomice, Słomniki i Piastów.

bez-tytulu

Nadrzędnym celem współpracy jest promocja najwyższej efektywności energetycznej w budownictwie, osiągniętej dzięki wykorzystaniu autorskich rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych oraz pracy przedsiębiorców skupionych w naszym Klastrze. W przypadku wdrażanych rozwiązań efekt energetyczny został uzyskany przy dodatkowych nakładach finansowych nie przekraczających 7 % w stosunku do budynków konwencjonalnych, przy zmniejszeniu późniejszych kosztów eksploatacji  o 85-90%. Nasze budynki są projektowane w sposób gwarantujący poszanowanie krajowych surowców energetycznych i umożliwiający  realizację Dyrektyw Unii Europejskiej, z  najwyższą troską o czyste środowisko.

W ramach wspólnego projektu klastra wybudowaliśmy kompleks budynków  zero energetycznych w Kokotowie koło Krakowa.

Koordynatorem Klastra jest Instytut Doradztwa Sp. z o.o., akredytowany Ośrodek Innowacji przy Ministerstwie Rozwoju, a także ogólnopolski ośrodek szkoleniowo-doradczy oraz inwestycyjny specjalizujący się w branży OZE i promowaniu technologii energooszczędnych. W ramach klastra oferujemy szkolenia, doradztwo i prace badawczo-rozwojowe z zakresu efektywności energetycznej, nowoczesnego budownictwa oraz systemów zarządzania budynkiem przy wsparciu o utworzone przez nas Centrum Transferu Technologii i Szkoleń oraz usługi związane z szeroko pojętą optymalizacją zużycia energii elektrycznej w tym m.in: termomodernizacja, audyty energetyczne, badania szczelności budynków, badania termowizyjne.

 

Więcej informacji na temat działalności klastra znaleźć można na www.klasterzi.pl

 

You must be logged in to post a comment Login

Komentarz