Grecka wyspa Tilos zasilana w całości z wykorzystaniem energii odnawialnej do końca 2018 roku

Do końca 2018 roku na greckiej wyspie Tilos ma ruszyć specjalny system zielonego zasilania. Stanie się ona tym samym pierwszą wyspą regionu, której system energetyczny działał będzie wyłącznie w oparciu o energię ze słońca i wody.

forest-2037510_1920fot. pixabay.com

Jak podała agencja Associated Press, koszt systemu, który przechodzi obecnie testy końcowe, to blisko 14 mln euro, z czego 11 mln udało się pozyskać z funduszy unijnych.
Tilos to niewielka wyspa należąca do archipelagu Dodekanez i położona pomiędzy wyspami Kiea i Rodos. Zimą zamieszkuje ją 400 osób. Latem liczba mieszkańców wrasta do 3 tys., co powoduje przeciążenie przestarzałego systemu zasilania dostępnego na wyspie.

Według Komisji Europejskiej Tilos będzie pierwszą wyspą w regionie Morza Śródziemnego autonomiczną pod względem zasilania ze źródeł odnawialnych. Jak podkreśla KE, instalacja na wyspie Tilos ma być przykładem rozwiązań dla innych niewielkich wysp na terytorium UE, które borykają się z ograniczonym dostępem do kontynentalnej sieci energetycznej.

Jak mówi szef projektu Spyros Aliferis – Innowacyjność tego programu tkwi w sposobie przechowywania energii. Wyjaśnił on, że energia produkowana przez turbiny wiatrowe i moduły fotowoltaiczne będzie magazynowana w specjalnych bateriach, skąd w miarę potrzeby będzie przesyłana do sieci energetycznej.

Źródło: https://energetyka.wnp.pl/energia-odnawialna-bedzie-w-pelni-zasilac-grecka-wyspe-tilos,328875_1_0_0.html

oraz

https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/9/53316,grecja-wyspa-tilos-bedzie-zasilana-wylacznie-energia-odnawialna

You must be logged in to post a comment Login

Komentarz