Francuska „droga fotowoltaiczna” okazała się całkowitą porażką

Droga solarna, która została oddana do użytku trzy lata temu we Francji okazała się być całkowitą – energetyczną i finansową – porażką. „Nie jest ani wydajna ani dochodowa” – podają media.

Ekspert firmy Siemens: magazyny energii zrewolucjonizują energetykę odnawialną [WYWIAD]

Jak donosi portal Business Insider, znajdująca się w Normandii droga solarna, którą zbudowano z prawie trzech tysięcy metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych, jest obecnie w tak złym stanie, że nie opłaca się jej nawet remontować.

Projekt drogi solarnej miał być nadzieją światowej energetyki. Jego powstaniu towarzyszyły śmiałe wizje całej sieci takich autostrad, które – pełniąc funkcję zwykłych jezdni – zasilałyby przy okazji sieć elektroenergetyczną. Niestety, francuski przykład pokazuje, że projekty takie można włożyć między bajki.

Według BI, produkcja energii z drogi solarnej w szczytowym okresie efektywności osiągnęła jedynie 50% prognozowanych rezultatów, potem zaczęła znacząco spadać.

Podobny los spotkał drogę solarną w Stanach Zjednoczonych, która kosztowała ponad sześć milionów dolarów. Obecnie ok. 83% paneli, które wchodzą w jej skład jest uszkodzonych.

You must be logged in to post a comment Login

Komentarz