„Farmy” solarne na pustyniach Arabii Saudyjskiej

Pustynie Arabii Saudyjskiej już wkrótce czekają zmiany. Planowane jest tam powstanie największej na świecie farmy solarnej. Protokół uzgodnień w tym zakresie podpisali końcem marca br. założyciel SoftBanku, Masayoshi Son oraz książę Muhammad ibn Salman.

saudi-arabia-95500_1920                                                               fot. pixabay.com
Założenia wspólnego projektu są bardzo ambitne. Koszt inwestycji może sięgnąć nawet 200 mld dolarów, a planowana moc inwestycji to nawet 200 gigawatów. Jej uzyskanie jest planowane do 2030 roku. Według szacunków Bloomberg New Energy Finance jest to 100-razy większa moc od aktualnie realizowanych projektów, w których pozyskiwana jest energia słoneczna w innych częściach świata.

Prace przygotowawcze, produkcja niezbędnego sprzętu, paneli, czy dodatkowej infrastruktury i zaplecza dla przedsięwzięcia, zgodnie z informacjami podanymi przez założyciela SoftBanku spowodują, że powstanie nawet 100 tys. nowych miejsc pracy, a inwestycja pozwoli zaoszczędzić na produkcji energii elektrycznej nawet 40 mld dolarów.

Na brak światła słonecznego, wolnej przestrzeni, czy doświadczonej kadry Arabia Saudyjska narzekać nie może. Jednak jak informuje Masayoshi Son, wszystkie te kwestie nie miałyby znaczenia bez wizji przyszłości związanej z uniezależnieniem się od ropy naftowej, do czego dąży przyszły następca saudyjskiego tronu.

Źródło: http://next.gazeta.pl/next/7,151243,23201262,softbank-zbuduje-w-arabii-saudyjskiej-najwiekszy-farme-solarna.html#Z_BoxBizImg

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *