Instalacja będzie przedstawiać leżącego jelonka. Do jej utworzenia wykorzystanych zostanie ponad 30 tysięcy paneli fotowoltaicznych, które zajmą powierzchnię przekraczającą 22 hektary.

Elektrownia osiągnie moc 10 MW i będzie w stanie zapewnić generację zielonej energii dla około 4,5 tysiąca lokalnych gospodarstw domowych. Wartość inwestycji szacowana jest na 37 mln zł netto.

Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej” – mówi William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar, który będzie odpowiedzialny za montaż instalacji.

Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra powstaje w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. „Klastry energii odnawialnej to przyszłość sektora energetycznego. Mają ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania powiatu” – mówi Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding.

Tworzenie designerskich farm fotowoltaicznych nie jest nowością. Funkcjonują one już m.in. w chińskiej prowincji Shanxi (w kształcie misia pandy) czy w Disneyland (tu ma kształt uszów Myszki Miki). Wykorzystanie znanych i lubianych symboli w kształtach instalacji fotowoltaicznych ma budować świadomość ekologiczną i zachęcać do popierania odnawialnych źródeł energii.

Więcej informacji http://globenergia.pl/jelonek-nowa-elektrownia-pv/