Budynki pasywne w gminie Słomniki zainteresowały Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Gmina Słomniki słynie już z budowy obiektów pasywnych, czyli energooszczędnych. Ich sposób budowy sprawia, że budynek jest bardzo mocno izolowany, a poprzez zamontowane urządzenia odbiera ciepło z otoczenia, kumuluje je i oddaje do wewnątrz.

Gmina Słomniki na przestrzeni kilku lat wybudowała już cztery pasywne budynki. Pierwszym była hala sportowa w Słomnikach, jak się okazało była pierwszą pasywną halą w Polsce. Potem gmina wybudowała w technologii pasywnej salę gimnastyczną przy szkole w Waganowicach, następnie powstało Samorządowe przedszkole pasywne w Słomnikach, a w tym roku oddano do użytku pasywny ośrodek zdrowia.

Te inwestycje zainteresowały przedstawicieli ministerstwa. Wizyta odbyła się w ramach współpracy z organizacją – Klaster Zrównoważona Infrastruktura, którego gmina Słomniki jest członkiem. W ramach wizyty goście oglądali salę gimnastyczną, przedszkole i przychodnię zdrowia w Słomnikach.

Goście zwracali uwagę na wykorzystanie innowacyjnych technologii dla dobra publicznego. Wrażenie zrobiły na nich wystrój budynków, funkcjonalność i walory energooszczędne, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ograniczenia niskiej emisji.

dziennikpolski24.pl

You must be logged in to post a comment Login

Komentarz